נצלצל אליך
לא הרווחת
לפגישת היכרות

כפל התשלומים בעולם הביטוח פורסמו: 41% מהציבור משלמים לביטוח ללא צורך וכפל ביטוחי.

כפל התשלומים בעולם הביטוח פורסמו: 41% מהציבור משלמים לביטוח ללא צורך וכפל ביטוחי.

ועדת הכספים : הפסדי עתק למבוטחים בתשלומי כפל לחברות הביטוח

ביום ג' האחרון קיימה וועדת הכספים דיון בנושא הפסדי עתק לציבור המבוטחים עקב כשלים בסנכרון מידע , זאת לאחר פרסום מחקר חדש, על פיו כמעט מחצית מציבור האזרחים בישראל (41%) רוכשים ומשלמים מדי חודש סכומים מיותרים בגין ביטוח פרטי לא נחוץ או ביטוח שהינו מוסף או כפול.

בוועדה השתתפו בין היתר: ח"כ ינון אזולאי, כ"ח אורי מקלב, ח"כ מיכל בירון, ח"כ משה גפני, ישראל גרטי, לשכת סוכני הביטוח , אסף מיכאלי, מנהל מחלקת שוק ההון ביטוח וחיסכון, משרד האוצר, וליאור רוזנפלד  נשיא לשכת סוכני הביטוח

 

עפ"י רשות שוק ההון נתוני כפל הביטוח בישראל הינם : בתחום ביטוחי החיים (כיסוי ביטוחי למקרה מוות)  28% מהכפילויות,  כפילות ביטוח מסוג תאונות אישיות (למקרה מוות, נכות וכו' הגורם לו הינו תאונה -לא מחלה) כ 22% מהכפילויות, בנושא ביטוחי בריאות מסוג כיסוי מלא לניתוחים פרטיים בארץ  במימון מלא  כ 14%, בנושא ביטוח סיעודי  כלומר פיצוי או שיפוי במקרה ואדם מוגדר כסיעודי עפ"י קריטריונים של אי-יכולת תפקוד עצמאי ברמות שונות כ 10% מכפילויות התשלום, בנושא ביטוחים לקבלת חוות דעת מומחים, בדיקות רפואיות  כ-8%  , כ 5% כפילויות תשלום בגין ביטוחים לפיצוי כספי (סכום מוגדר) בעת מחלה קשה (בהגדרות שונות בין התכניות המשווקות ע"י חברות הביטוח השונות בגין ביטוח ייעוץ ובדיקות וכ  13%  כפילויות תשלום בנושא מימון תרופות שאינן בסל הבריאות .

 

עפ"י המוצג בוועדה מדובר בבזבוז כספים אדיר בהיקף של מעל 3.5 מיליארד ₪ בשנה המשולמים על ידי הציבור הישראלי בגין ביטוחי כפל בלבד ועוד סכום עצום שכנראה משלום בגין ביטוחי בריאות או ביטוחים נוספים שאינם נחוצים למשפחה.

 

בוועדה עלו טענות מצד חלק מהמשתתפים כי קיים הבדל בין הביטוחים הכפולים לבין רכישת פוליסות ביטוח תוך הוצאה משמעותית מתקציב המשפחה החודשי ללא הבנה של הסעיפים השונים תוך רכישת "ביטוח" המתברר ככזה שאינו נחוץ ואינו נותן מענה אמיתי לצרכי המשפחה וברור כי המשווקים דהיינו חברות הביטוח והסוכנים אינם ממהרים להציג את הנתונים הנכונים ללקוחותיהם.

נציגי רשות ההון מהרו והצהירו כי עפ"י הוראה בחוק קיימת חובה על כל משווק לבצע שאילתא באתר הביטוח בו אמור להיות המידע הנחוץ אודות ביטוחים קיימים של המשפחה.

 

הנציגים הצהירו שנגד העוברים על ההוראה יופעלו סנקציות, אך נעיר כי מכיוון שעד עתה למרות פניות מרובות, שאילתות ותלונות מרובות ההפרות לכאורה של החוק המפריד בין ייעוץ פנסיוני לבין שיווק פנסיוני.   הסוכנים המרובים המציגים עצמם באתרי האינטרנט ופניות טלפוניות כ"יועצים" בעוד החוק אוסר עליהם השימוש במילה "ייעוץ" וניגזרותיה (מותר לבעלי רישיון יועץ פנסיוני או חברות תאגיד ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי (ראה דוגמא)  וכן אי-ביצוע ההוראה לשילוט בולט באתרים ובמשרדים המזהיר הלקוח כי מדובר בעוסקים בשיווק ולא ייעוץ, אנו נותרנו סקפטיים לגבי הסנקציות שהוזכרו בדיון.

בדיון לא עלתה כנראה הסוגיה של הכפילות האפשרית ומשמעות ניתוח צרכים אמיתי תוך התייחסות לתכניות ביטוח פנסיוני על המרכיבים הבטוחיים הקיימים בהם, דבר שאמור להיבדק במסגרת ייעוץ פנסיוני הנערך ע"י בעל רישיון יועץ פנסיוני.

 

 

הסוגיה של ההחרפה ברכישת ביטוחים מיותרים אחרי הרפורמה בשר"פ. ונעיר כי גם המהפך עקב הפסקת הביטוחים הסיעודיים גרם למסעות שיווק אגרסיביים של אגונים וסוכנים לעיתים תוך ניצול בורות הלקוחות ואמונם בנציגי ארגוניהם לצורך שיווק תכניות ביטוח סיעודי בעל הגדרות נחותות ואפשרות קלושה לקבלת מענה בעת מקרה סיעוד.

"כשחותמים על הביטוח אנחנו לא יודעים בדיוק על מה חתמנו" טוען ח"כ ינון אזולאי: "כל ביטוח שאני משלם אני רוצה שיבדקו באיזה מצבים אני יוכל לממש אותו באמת. אם היינו יודעים על מה אנחנו משלמים, יכול להיות שהיינו מחליטים לחסוך את ההוצאה"

ואכן ברוב המקרים חותם הלקוח על הוראת קבע מבלי שהוא מבין מה מכילה תכנית הביטוח, האם, מתי וכיצד תשלם לו חברת הביטוח וכמה ישלם בפועל לאורך החיים עבור תכנית שבמרבית המקרים אינו זקוק לה

בנושא כפל תשלום ביטוח בחברות שונות (כלומר תשלום כפול למספר חברות בעוד התגמול יתקבל רק פעם אחת -במקרה הטוב ) – 40% מהמקרים בהם משולם כפל הינם בגין ביטוחי ייעוץ ובדיקות, כ  17% בגין ביטוחי סיעוד, 15% וכ 11%  לביטוחי חיים ( מוות ללא התייחסות בנתון זה לתשלומים שמבוצעים בגין מיגונים אלה בתכניות ביטוח פנסיוני ,קרנות פנסיה, קופ"ג וקולקטיבים..

מנהל מחלקת שוק ההון ביטוח וחיסכון, משרד האוצר טען בדיון כי תוספות וכיסויים ביטוחים משולמים על ידי רבים בתחום ביטוח תאונות אישיות , כאשר לחלק גדול מהציבור תשלומים ליותר מתכנית ביטוח אחת , אותם רכשו לאחר שסוכני ביטוח הסבירו להם  שהם צריכים השלמות ביטוחי נוספות  וכן למבוטחים רבים יש את אותה תכנית ביטוח או כיסוי ביטוחי שהוצע על ידי חברות ביטוח שונות בעיקר בתחום הבריאות והתאונות.".

"המציאות היא שיש ויכוחים" טען ח"כ גפני " וזהו כסף שמתבזבז לריק מאנשים שאין להם".

"אני רוצה לדעת עד איפה אתם מחויבים לעניין לדאוג שהמבוטח לא יבצע כפל ביטוח" שאל ח"כ גפני את נציגי הסוכנים  "יש מציאות שהאיגוד של סוכני הביטוח יוציא חוזר שיתריע על כפל? "     "אני רוצה להגיע לזה שכולם ידעו את זה. והיה אם לא, צריך להתחיל באכיפה עד כדי שלילת רישיון.  אך קודם צריך להגיע למסקנה שאפשר להעביר את המידע".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני שסיכם את הדיון: אמר בין היתר : "ועדת הכספים רשמה לפניה את הודעתו של מנהל חטיבת הביטוח באגף שוק ההון, שיוציא בימים הקרובים חוזרים מדויקים לגבי נושא כפל התמיכות והנלווים לעניין. גם חברות וסוכני הביטוח יקבלו את ההוראות המפורטות האלה"...

.."כאשר מישהו בא לבטח צריך לבדוק על ביטוחים מקבילים, וכן לעדכן את המבוטח שידע לא לבצע כפל ביטוח. לאחר מכן תבצעו ביקורות ובמידה ויהיה מי שיפר את ההוראות, יחולו עליו סנקציות החל מקנסות בעשרות אלפי שקלים ועד אפילו שלילת רישיון. "

.."היות ומדובר בסכומי כסף רבים, מיליארדים של אנשים שהיה להם כפל ביטוח והם שילמו יותר וקיבלו פחות, שבוזבזו, אני מבקש לבדוק אפשרות להוריד ולהוזיל את מחירי הביטוח".

ואנחנו שואלים.. "האומנם? "   

האם משווקים יכולים לתת ייעוץ אובייקטיבי שנוגד את האינטרס שלהם והאם יש להם הידע הדרוש כאשר סוכן, סוכן "חונכו ולמדו" בבית המדרש ובכיתות של חברת הביטוח אותה הם מייצגים וממנה מקבלים את שכרם.

הנראה לחברי הוועדה שיש מצב בו בכיתת הלימוד של חברה א' ילמדו את הסוכנים שהפתרון הטוב ביותר ללקוח נמצא בחברה ב' "

רוצים להפוך את הסיוט לשדרוג פיננסי שיפיע על חשבון הבנק שלכם גם היום וגם בעתיד?

קבלו ייעוץ אובייקטיבי עתה ! לפני שמאוחר !

רק בחברת ייעוץ שאינה עוסקת במכירות ושתתחייב בפניכם בכתב על גובה הרווח המובטח לכם, טרם גביה בגין שרות ייעוץ..

 

1-700-700-913

 

 

 

צור קשר


עבור לתוכן העמוד

ייעוץ פנסיוני

ייעוץ פרישה

ביטוח פנסיוני

  יועץ ביטוח

  יועץ פנסיוני

סניפים  

אודות

ייעוץ פנסיוני מוזל