חסכונות והתנהלות בצל משבר הקורונה והתנודות בשוק ההון

חסכונות והתנהלות בצל משבר הקורונה והתנודות בשוק ההון

 

הוירוס שתוקף בימים אלו את העולם הכה גם בשוק ההון. בעת כתיבת שורות אלה (אמצע מרץ 2020) אנו עדים לירידות שערים שחלו בארץ ובכל השווקים המובילים בעולם. השוק מגיב לגורמים רבים שהפכו בולטים בצל ההכרזה על מגיפה עולמית - ובעיקר לנוכח הירידה הדראסטית בהכנסות במגזרים רבים והצפי להאטה כלכלית, ואולי אף למיתון - אך לא לפי כלכלני חברת הדירוג S&P, אשר חוזים כי ישראל לא תיקלע למיתון.

 

כך או אחרת הבורסה מחקה תקופה ארוכה של עליות (2019 הייתה אחת השנים הטובות) בתוך זמן קצר, וחוסכים רבים - הן במסלולי חיסכון פנסיוני והן במסגרת ביטוחים פרטיים ואפיקים מקבילים תוהים מה נכון לעשות כעת. הפנסיות שלנו חשופות לשוק ההון במידה משתנה, אך ללא ספק גם במידת חשיפה מועטה אנו רואים ירידות.

 

מה עושים במצב הנוכחי ? ההמלצות על כך משתנות בהתאם לשואל - מה גילכם, מה הרכב התיק או מסלול ההשקעה, כמה שנים נותרו לחיסכון, מהם אפיקי ההשקעה המקבילים שלכם ועוד. להלן מספר אלטרנטיבות ותרחישים אפשריים.

 

  1. נותרו לכם יותר מחמש שנים לפרישה

 

חסכונות פנסיוניים הם בפירוש השקעה לטווח ארוך, וכך גם ההתבוננות שלנו בהם: למרות שחווינו את השבוע הכי קשה בשווקים מאז 2008, ההערכה הזהירה ביותר היא כי השוק יתאושש (יתכן בימים הקרובים ככל שתקטן הקצב ההדבקה ויגדל קצב המחלימים, בשבועות חודשים הקרובים ובסבירות רבה במהלך חמש השנים הקרובות), יתקן כלפי מעלה וכפי שעשה בעשור החולף, ביחד עם הצמיחה העולמית, ישבור שיאים חדשים. מניסיוננו, חוסכים רבים שהגיבו באופן חפוז כלפי משברים דומים בעבר ופדו חסכונות או שינו הרכב המניות בתיק ל"סולידיים" הפסידו משמעותית בטווח הארוך, ואפילו קיים מונח מיוחד בשביל זה - "קיבוע ההפסד". מקרב הפודים, חוסכים שנכנסו לפאניקה נקנסו במיסוי כבד, וזהו אובדן עצום ומיותר. מה לעשות? זה הזמן לקבל ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי (מבעלי רישיון ייעוץ עם תנאים המחייבים אי קיום קשר עם גופים פנסיוניים). גם אם אתם חוסכים לטווח בינוני של מעל חמש שנים אך לא לטווח ארוך של מעל לעשור, ייתכן וניתן לעדכן את מסלול ההשקעות שלכם בהתאם למצב, לצמצם חשיפה ואולי להגדיל את ההפקדות.

 

לשם כך, רצוי לבצע תחילה פגישת הערכת תועלות עימנו בכדי לבדוק האם חוות-דעת שלנו עשויה לסייע בידכם למנוע תשלומים מיותרים, כפילויות, תעריפים יקרים, מסלולים שאינם מתאימים והאם חוות הדעת תמנע מכם הפסדים משמעותיים.

 

במסגרת חוות דעת שלנו אנו בוחנים גם את הצרכים של הלקוח, מסלולי השקעה, מסלולי הביטוח במכשירים השונים ואפילו את התשלומים והכפילויות בעולם הבטוחי של המשפחה.

 

בתום הפגישה נדע האם אנו יכולים להתחייב לרווח וגם להסביר לכם את התהליך שנדרש לעבור יחד כדי לסייע לכם וברור שגם לקבל הצעת מחיר ביחס עלות-תועלת שלא תוכלו לסרב לה.

 

  1. נותרו לכם פחות מחמש שנים לפרישה

אם קיבלתם ייעוץ פנסיוני נכון בזמן אמת, הרי שסביר החסכונות שלכם מנוהלים בהתאם להשקפתכם בדבר אחוז המניות בחסכונות הפנסיוניים ( ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, קופות גמל והשתלמות) שלא נפגעתם במיוחד מהירידות הזמניות כנראה בשוק ההון, שכן כאשר נותרו לכם פחות מחמש שנים לפרישה סביר שנותרו מספר שנים מספק לתיקונים אולי אף רווחים. אם המסלול בו אתם מצויים הוא מסלול סולידי בחשיפה נמוכה למניות, מסלול עם תשואה שנחשבת 'נמוכה אך בטוחה' - עם הרבה פחות סיכון הרי שסביר שדווקא זו הזדמנות לנצל את הירידות אך בכפוף ליכולות שלכם בהחלטה על מועד פדיון הכספים שיגיעו לכם. או במקרה שתזדקקו לכספים מייד עם הגיעכם לגיל הפנסיה , הרי בסבירות רבה אינכם נפגעים כלל  מהמשבר. האם אתם אכן במסלול כזה? האם אתם יודעים באיזה מסלול מושקע כספכם? למרבה הצער, חוסכים רבים שאינם זוכים בייעוץ פנסיוני מקצועי ובעיקר אובייקטיבי עלולים למצוא עצמם מושקעים במסלולים שאינם תואמים את הפרופיל שלהם. זכרו - ככל שמתקרב מועד הפרישה כך יש פחות זמן לתקן משברים ולכן איננו רוצים ליטול כל סיכון מיותר בשלבים אלו! האם נכון להעביר סכומים בין אפיקים? האם נוכל להגדיל הפקדות, זיכויים במס ולהקטין חשיפה לסיכון? זה הזמן עבור החוסכים להיות מוגנים ככל הניתן ולהנות מפירות החסכונות שנצברו, בתקווה, לאורך עשורים. צרו עמנו קשר כדי להבין באיזה מסלול אתם, מה מידת הסיכון לחיסכון שלכם כעת ומהם הצעדים המומלצים.

 

אם עדיין נותרו לפחות 3 שנים למועד הפרישה המתוכנן שלכם – פנו אלינו במהירות ונבדוק האם ניתן עדיין לסייע לכם.

 

  1.  אתם בהליכי פרישה

 

זהו מצב מיוחד שכן בתלות שלב הפרישה בו אתם מצויים - שם מצוי כעת כספכם. האם כבר נכנסתם לתקופת הפנסיה? האם נכון לפדות כספים כאשר השוק במקום נמוך? האם ניתן להאריך את תקופת ההפקדות? האם ניתן להשתמש רק בחלק מהסכום ולחכות לעליות השערים שיגיעו? שאלות רבות מלוות את תהליך הפרישה בצל משבר כלכלי, וישנן המלצות שונות ואינדבידואליות לגבי כל חוסך בכפוף למצב כלל החסכונות שלו וסוג הקרן, קופה או ביטוח הממתינים לו. אם אתם מצויים על סף כניסה לפנסיה או במהלך התהליך, זה זמן טוב לברר עם יועץ פרישה.

לצערנו, במידה ולא הספקנו לספק לכם ייעוץ פנסיוני בין הגילאים 30 ועד כ 5 שנים טרם מועד הפרישה המתוכן שלכם לא נוכל עתה לסייע לכם בייעוץ כיצד תוכלו להקטין את הנזקים שהשבועות האחרונים הסבו.

 

  1. אתם אחרי פרישה

 

לצערנו, זה מאוחר מדי   לקבלת ייעוץ פנסיוני במצב זה אנו בודקים את כלל החסכונות ומקורות ההכנסה שלכם בשילוב כל הפקטורים בחייכם - גיל ומצב בריאות, רמת חיים והכנסות קיימות וחזויות, ומעניקים לכם חוות דעת מקיפה המצביעה על הכיוון הנכון ביותר עבורכם. גם עבור מי שפרש, ולעיתים ביתר שאת, יש המון מקום לתכנון פיננסי נכון, בדיקה מקיפה שאינכם משלמים כפל תשלומים, בדיקת אופי וסוג הביטוחים שלכם וכן אפיקי השקעה חוץ-בורסאיים לחלק מההון שלכם - כאשר נדל"ן הנו אחת האפשרויות. אנו מבטיחים ייעוץ אובייקטיבי ונטול פניות בכפוף לרישיון הייעוץ המיוחד שלנו.

 

נקודות והמלצות:

 

      סיכונים שמורים לצעירים: מתקרבים לפרישה? ודאו שאתם במסלול הנכון לשימור ההון!

      קבלו ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי להשקעה במסלול המושלם לפי הפרופיל האישי שלכם!

      ברוב המקרים ניתן לעבור למסלול ההשקעה הנכון עבורכם ללא עלות וללא מיסוי!

      היזהרו מכל פעולה חפוזה, וודאי ממשיכת כספים נמהרת הגוררת חיוב במס!

      גם בתיק השקעות פרטי חשוב להתאים את תמהיל ההשקעות בהתאם לגיל!

      נותרו לכם שנים ארוכות עד הפנסיה? דבקו באסטרטגיה לטווח ארוך!

 

      וההמלצה החשובה מכולן: וודאו איזה סוג של רישיון ייעוץ יש ליועצים שלכם!

 

יש רק רישיון אחד המבטיח לכם כי תזכו בייעוץ אובייקטיבי - ייעוץ שיגלם רק את האינטרס שלכם: זהו רישיון בו תנאי האוסר על קיום קשר עם גופים פנסיוניים. זכרו: כל יועץ אחר יכול לקיים קשר כלכלי (עמלות) עם גופים עליהם הוא בסופו של דבר ימליץ. קשה לדעת כמה אובייקטיבית תהיה המלצה המזכה את היועץ בתגמול. חברת פורשור היא התאגיד הראשון בישראל שזכה ברישיון מיוחד זה ואנו גאים באלפי לקוחות שחסכו בזכותנו הון ונמנעו מטעויות יקרות.

 

ולסיכום,

 

דוגמא בזמן אמת מרגע כתיבת שורות אלו. הכותרת בכלכליסט אתמול, בעת תחילת כתיבת מאמר זה הייתה: "צניחה חופשית בבורסת ת"א (18.03.20 , 17:40)"

 

הכותרת כעת, 19 שעות לאחר מכן:

"עליות חדות בבורסת ת"א: הבנקים מזנקים (19.03.20 , 12:55)"

 

אנו מבקשים להרגיע אל מול תנודתיות חריפה ולהעניק לכם את הביטחון שאתם במסלול הנכון. זמנים מורכבים דורשים פתרונות בטוחים ושקולים. מי שנגרר להחלטות רגשיות חפוזות וסוטה מהאסטרטגיה המקצועית, המתכוננת מראש גם לאירועים משברים, עלול להפסיד הון. בין אם לפניכם עשורים של חסכון ובין אם אתם פורשים בעוד לפחות 4 שנים , אין תחליף לייעוץ פנסיוני וביטוחי מקצועי הניתן על ידי מומחים בתחום - המחויבים לאובייקטיביות מלאה.

 

רוצים מידע נוסף?   לחצו כאן לפרטים אודות הערכת תועלות מקדימה

 

רוצים עדכונים  בנושא : זכויות וחובות בצל משבר הקורונה

 

רוצים עדכונים שונים בנושאי פנסיה וביטוח אישי - הרשמו למועדון החברים.

 

הערות משפטיות:

מידע זה כולל תחזיות והערכות המהוות מידע צופה פני עתיד, כהגדרת מונח זה בחוק ניירות ערך, תשכ”ח-1968, אשר נשענות על נתונים הנמצאים בידי  החברה למועד זה. התממשותן של תחזיות והערכות אלה אינה בשליטת החברה. ומטבע הדברים הן עשויות שלא להתממש או להתממש באופן חלקי או שונה מכפי שמתואר. מידע זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת ואין בו תחליף לייעוץ פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח, ואין בו כדי להחליף  את הוראות הדין ו/או תקנון המוצר הרלוונטי. אין באמור התחייבות החברה להשגת תשואות ואין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להעיד על תשואות שתושגנה בעתיד. לפורשור מומחים אין עניין אישי בנושא הסקירה פרט לשאיפה לאספקת חוות דעת אובייקטיבית בתשלום לפונים אליה לשם כך. המידע המוצג הוא חומר מסייע בלבד, הנשען על אומדנים והערכות החברה שמטבע הדברים, אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מעודכנים וכן עלולות להתגלות סטיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. אין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים או הפנסיוניים המוזכרים בו.

 

 

 

עבור לתוכן העמוד

ייעוץ פנסיוני

ייעוץ פרישה

ביטוח פנסיוני

  יועץ ביטוח

  יועץ פנסיוני

סניפים  

אודות

ייעוץ פנסיוני מוזל